Opublikowano

Karol Jaroszyński – historia najbogatszego Polaka

Polecamy film dokumentalny przybliżający sylwetkę Karola Jaroszyńskiego, jednego z najbogatszych Polaków w historii, geniusza ówczesnego biznesu i bankowości.

Na początku XX wieku, po odziedziczeniu majątku po ojcu, Jaroszyński traci niemal wszystkie pieniądze w kasynie w Monte Carlo. Ostatecznie jednak rozbija bank i wygrywa ogromną fortunę. Zaczyna inwestować w przemysł i w krótkim czasie staje się finansowym potentatem. 

Po wybuchu I wojny światowej, mając poparcie kół rządowych, zaczął organizować w Rosji przemysł wojenny i uzyskał na ten cel kredyt na 400 milionów rubli. W 1917 roku stał na czele wielkiego koncernu, w skład którego wchodziły kopalnie, huty, fabryki, banki, cukrownie, towarzystwa ubezpieczeniowe, towarzystwa kolejowe, lasy, a nawet towarzystwa łowieckie i duże hotele. Wszystko stracił po dojściu do władzy bolszewików. Był doradcą cara Mikołaja II i Józefa Piłsudskiego. Urodzony i wychowany w Rosji, nigdy nie przestał być polskim patriotą. Był jednym z założycieli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Został odznaczony Wielką Wstęgą Orderu Świętego Grzegorza Wielkiego, czyli największym odznaczeniem papieskim, nadawanym osobom świeckim za szczególne zasługi dla Kościoła. Zobacz więcej